2021 için Şimdi Başvurun  Green Card Nedir?
 Fotoğraf özellikleri  Kimler Başvurabilir?
 Nasıl Başvuracağım?  Başvurunuzun Yapıldığından Nasıl Emin Olabilirsiniz?
 Başvuru Ücreti  Türkiye'den Yapılan Başvuruların Kazanma Oranı
 Green Card Kazandınız mı?  Green Card Kazananların Avantajları


Green Card Nedir?

Amerikan vatandaşı olmadığı halde Amerika'da süresiz olarak oturma ve çalışma izni verilen kişiye 'göçmen' denir. 'Daimi Oturma İzni' (Permanent Resident Card) ya da genelde bilinen adıyla Green Card, kişinin 'göçmen' statüsünü onaylayan resmi belgedir. Green Card çekilişine katılıp kazandığınız takdirde 'Daimi Oturma İzni' ya da diğer adıyla 'Green Card' almaya hak kazanmış olursunuz.

Green Card sahipleri;

Oy vermek haricinde Amerikan vatandaşlık haklarından birçoğuna sahip olurlar. Kartı aldıktan beş sene sonra isterlerse A.B.D. vatandaşlığı başvurusu yapabilirler. Fakat, Amerikan Hükümeti Green Card sahiplerine iş bulma garantisi vermez. (İş bulma kurumları veya iş bulma işi yapan şirketlerden yardım alınabilir.) Amerikan Hükümeti ev veya herhangi bir kalacak yer sağlamaz. 

 • Amerika Birleşik Devletleri'nde süresiz olarak (hayat boyu) oturma ve çalışma iznine sahiptirler.
 • Türk vatandaşlıklarını kaybetmezler.
 • Oy vermek haricinde Amerikan vatandaşlık haklarından birçoğuna sahip olurlar.
 • Kartı aldıktan beş sene sonra isterlerse A.B.D. vatandaşlığı başvurusu yapabilirler.
 • Fakat,
 • Amerikan Hükümeti Green Card sahiplerine iş bulma garantisi vermez. (İş bulma kurumları veya iş bulma işi yapan şirketlerden yardım alınabilir.)
 • Amerikan Hükümeti ev veya herhangi bir kalacak yer sağlamaz. 
 • Gerek devlet dairesi, gerek özel sektör olsun, istediğiniz yerde çalışma hakkı ve dilediğiniz kadar oturma izni veren Green Card, istediğiniz sektörde kendi işinizi kurma hakkını da sağlar. Ayrıca öğrenciler için devlet üniversiteleri Green Card sahiplerine indirimli ücret uygular ve Green Card sahibi öğrencilerin Amerikan hükümetinden burs veya kredi alma şansı daha yüksektir.

  Bu çekilişe başvurmak için minimum bir yaş sınırı yoktur fakat en az lise mezunu olmak veya uzmanlık isteyen bir iş dalında iki senelik iş deneyimi sahibi olmak şart koşulmuştur.

  Green Card çekilişine katılmak ya da çekiliş kazanıldığı takdirde kartı alabilmek için İngilizce bilmek şartı aranmamaktadır. Green Card edinmenin tek yolu bu çekilişe katılıp kazanmak değildir. İşe bağlı veya aileye bağlı olarak da Green Card edinmek için başvuru yapılabilir.


  Piyangoya Dayalı Green Card 

   Amerika'ya her yıl dünyanın dört bir yanından göçmen gelmektedir. Amerikan Göçmen Bürosu, az göç veren ükelerden gelen insanların sayısını artırmak için çekiliş düzenlemektedir. Bu çekilişe hiç göç vermeyen ya da az göç veren ülke vatandaşları katılabilirler. Türkiye ve Almanya bu ülkelerden ikisidir. Amerika'ya son 3 yıl içinde 50,000 veya daha fazla göç veren ülkelerin vatandaşları bu çekilişe katılamaz, Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, Meksika, Filipinler gibi.

  Bu çekiliş, Amerika Birleşik Devletleri'nin Amerikan nüfusunu çeşitlendirme amacıyla her yıl 55,000 kişiye green card vermek için düzenlediği bir çekiliştir. Çekiliş Amerikan Göçmen Bürosu tarafından düzenlenir ve çekilişin sonuçları sadece kazananların adreslerine posta ile gönderilir. Çekiliş bilgisayar tarafından yapılır ve çekilişe aynı ülkeden katılanların şansları eşittir. Çekilişe katılmak için en az lise mezunu olmak veya en az iki yıllık iş tecrübesine sahip olmak gerekir. Çekilişe katılmak için sizden istenen yalnızca internet üzerinden başvuru formunu doldurmanız ve ailenizin ve sizin vesikalık fotoğraflarını kural ve şartlara uygun şekilde elektronik formatta yollamaktır


  Aileye Dayalı Göçmenlik

   Daimi oturma izni (göçmen vizesi) olan bir kişi, Amerika'da yaşamak ve çalışmak için izni olan bir yabancı ülke vatandaşıdır. Eğer ailenizde bir Amerikan vatandaşı veya göçmen vizesi sahibi varsa bu yöntemi seçebilirsiniz. Bu yolla göçmen vizesi alabilmek için birkaç basamaktan oluşan bir prosesi takip etmeniz gerekecektir.

  İlk olarak, Göçmenlik Bürosu (INS) sizin için yapılacak göçmen vizesi başvurusunu kabul etmelidir. Bu aşamada Amerikan vatandaşlığı veya göçmen vizesi olan akrabanızın I-130 (Petition for Alien Relative) formunu doldurup INS'e sizin için başvurması gerekir. Ayrıca bu formla birlikte akrabalık durumunu ispatlayan bir belge de verilmelidir.

  Daha sonra, 'Department of State' size vermek için göçmen vizesi kontenjanında vize numarası olup olmadığını kontrol eder. Amerikan kanunları her yıl verilebilecek göçmen vizesi sayısını sınırlamaktadır. Bunun anlamı, Göçmen Bürosu onaylamasına rağmen hemen göçmen vizesi numarası alamayabilirsiniz. Bazı durumlarda INS'in onayından sonra vize numarası almak için yıllarca beklemek gerekebilir. Yıllık kontenjanın yanısıra her ülkenin göçmen vizesi için belirli bir limiti vardır. Dolayısıyla Türkiye'den yapılan başvuruların çok olduğu yıllarda vize numarası almanız zorlaşacaktır. Amerika'da yaşıyorsanız bile kontenjanın müsait olmasını beklemeniz gerekir. Numaranız size verildiğinde başvurunuz kabul edilmiş demektir. Vize kontenjanındaki son durumu 'Department of State'ın 'vize bülteni'nden öğrenebilirsiniz.

  Size göçmenlik vizesi numarası verildiğinde Amerika dışında bulunuyorsanız, Amerikan konsolosluklarına giderek prosedürü tamamlamanız gerekir. Türkiye'den başvurmak için, size en yakın Amerikan Konsolosluğu'ndan bilgi alabilirsiniz.

  Eğer Amerika'daysanız, kontenjandan size vize numarası verildikten sonra vizenizin statüsünü değiştirmek üzere başvuru yapabilirsiniz


  İş ve Mesleğe dayalı Green Card 

   H1-B vizenize sponsorluk eden bir işveren tarafından kalıcı olarak işe alınabilirsiniz. Böyle bir durumda, H1-B vizesiyle çalışma süresi altı yılla kısıtlı olduğundan, işinizi sürdürmeniz için green card'a ihtiyacınız olacaktır.

  1. İşveren, İş Kurumu'na (Department of Labor) çalışma ruhsatı (Labor Certification) başvurusunda bulunmalıdır. Çalışma ruhsatı başvurusu iki türlü yapılabilir:

  • Normal çalışma ruhsatı (Regular Labor Certification): Daha uzun olmakla beraber daha güvenli bir yoldur. ETA 750A ve ETA 750B formlarını doldurup İş Kurumu'ndan gelecek talimatları beklemelisiniz. 1 ila 3 yıl sürer. • İhtiyaçtan dolayı verilen çalışma ruhsatı (Reduction in Recruitment Labor Certification): Daha kısa fakat aynı zamanda daha riskli bir yoldur. İşveren, İş Kurumu'na, söz konusu mevki için sizi uygun bulduğunu bildirmek ve gazate, internet ilanları, meslek fuarları, vb. yoluyla o mevkiye uygun bir ABD vatandaşı bulamadığını kanıtlamak zorundadır. Bu süreç 3 ila 8 ay sürer.

  2. Çalışma ruhsatınız onaylandıktan sonra işvereninizin başvuracağı kurum INS'tir. Bu başvuruda kullanılacak olan I-140 formunda eş ve çocuklar da belirtilmelidir. Bu başvuruların da normal tamamlanma süresi 3 ila 8 aydır.

  3. I-140 formunuz onaylanınca statünüzün değiştirilmesi (Adjustment of Status) gerekmektedir. Bu işlem için yapacağınız başvurudan sonra çalışma izniniz (Work Authorization) 90 gün içinde çıkar.

  Green card sahibi olmadan önceki son aşama, mülakattır. Eşiniz ve çocuklarınıza da green card sahibi olma hakkı tanınması için başarıyla tamamlanması gereken bu işlem, 6 ila 36 ay içinde gerçekleşecektir.

  Daha sonra, 'Department of State' başvuru sahibine Amerika'da olsa bile bir göçmen vize numarası verir. Vize numarasının verilmesi başvurunun kabul edildiği anlamına gelmektedir. Vize kontenjanında son durumu 'Department of State'ın Vize Bülteni'nden öğrenebilirsiniz.

  Son olarak, göçmenlik vizesi için size numara verildiğinde Amerika dışında bulunuyorsanız, size en yakın Amerikan konsolosluğuna giderek prosedürü tamamlamanız gerekir. Eğer halihazırda Amerika'daysanız, kontenjan müsait olduktan sonra vizenizin statüsünü değiştirmek üzere başvuru yapabilirsiniz. Bu yolla göçmenlik vizesini almanız daha güvenli olacaktır.
  Copyright © 2013 Tüm Hakları Saklıdır.