İşte Gerçek WAT Serüveni ABD Eyalet ve Şehirleri Amerika'da Yaşam USA LIVING COST CALCULATOR
Açık İş Pozisyonları Bilimtur WaTop 10 Program Seçenekleri 8 Adımda Work and Travel
Erken Kayıt Avantajları Grup Avantajları


İşte Gerçek WAT Serüveni

Work and Travel'ın kayıttan, Türkiye'ye dönene kadar bulunan her aşamasında, her öğrencimize 'özel danışman' atanmaktadır. Sadece toplu işlem e-mailleri gönderilmemektedir. Bu nedenle aynı fiyata 'butik' bir servis alır tüm öğrencilerimiz, çünkü Bilimtur akademik alanda yoğun faaliyet gösteren bir firmadır ve bu nedenle WAT öğrencilerini de titizlikle seçmekte ve gerçek bir WAT serüvenine öğrencilerini hazırlamaktadır.

Work and Travel programı Türk öğrenciler ile 1999 yılında tanıştı ve o günden bu güne 8.yılında USA Wat Summer bir çok üniversite öğrencisinin çok daha yakından tanıdığı bir isim oldu. Öyle ki Work and Travel sayesinde geçmişteki yıllar boyunca hem ülkemizin, hem ABD’nin ve dolyısıyla dünyanın ekonomik nabzını da tuttuk.

Gerçekten hiç düşündünüz mü, nedir Work and Travel diye? Aslına bakarsanız, bu soru hangi ülkeden katıldığınıza göre dahi değişmekte; örneğin Türk öğrenciler için bir çok şeyin ‘ilk’i

-           İlk kez pasaport alma

-           İlk kez vizeye başvurma

-           İlk kez gümrükten geçme

-           İlk kez kıtalararası uçuş

-           İlk kez bir iş yeri için çalışma

-           İlk kez kendi kazandığı para ile geçim planı yapma

-           İlk kez İngilizce’yi kendi vatanında kullanma

-           İlk kez başka kültürleri yakından tanıma ve uyum sağlama

-           İlk kez ...

Evet arkadaşlar, aslına bakarsanız Work and Travel programı bir çok elementi içinde barındırdığından bir defada bir çok tecrübeyi yaşamanıza da fırsat veriyor değil mi? Böyle bir tecrübe tüm üniversite öğrencilerine çeşitli bakış açıları yaratmakta ve belki de gerçekten gelecekten ne istedikleri konusunda daha net bir vizyona sahip olmalarına fırsat vermektedir.

Evet, her üniversite öğrencisi bu deneyimi yaşamalıdır! Haksız mıyız?

Work and Travel yaklaşık 15 senedir Amerika’da yürütülen bir kültürel değişim programıdır. Türk öğrencilerinin  programa yasal olarak dahil olması yaklaşık 1999 senesinde gerçekleşmiştir.

Günümüzde bir çok ülkeden yaklaşık 80 bin öğrenci her yıl WAT USA programına katılmaktadır. Bu rakama bakıldığında, Türk öğrencilerinin katılımının, kendi coğrafyasına ve koşullarına yakın olan ülkeler arasında en az katılım gösteren ülkelerden birisi olduğu gözlenmektedir.

Kanımızca, bunun bir kaç sebebi var:

1-     Sosyo-Ekonomik Etkenler: Her ne kadar yurtdışında Amerikan hükümeti tarafından yasal olarak yürütülen bir programa katılmak için 2000-3000 USD yeterli bir ücret olsa ve öğrenciler program sonunda tüm masraflarını çıkartabilseler de, ne yazık ki Türkiye şartlarında bu herkes tarafından karşılanabilecek bir meblağ değildir.

2-     Kültürel-Toplumsal Etkenler: Türk gençleri olarak ne yazık ki  küçük yaştan itibaren iş tecrübesi edinme ve çalışarak kendi harçlığımızı çıkarma gibi bir geleneğine sahip değiliz Bazı kesimlerce yazın gençlerin geçici işlerde çalışarak tecrübe edinmeleri  gereksiz ve  hatta utanılacak bir olay olarak görülmektedir.

3-     Yaşam Tarzı – Alışkanlıklar : Avrupa ve Amerika’da gençlerin yaz aylarında çalışmaları, özellikle Avrupalı gençlerin farklı ülkelere giderek, farklı kültür ve dilleri erken yaşlarda tanımaları bir gelenektir. Bir Avrupalı gencin özgeçmişine baktığınızda mutlaka bir çok geçici iş tecrübesi, hatta farklı ülkelerde edinilmiş farklı tecrübeler dikkatinizi çeker. Her ne kadar bu anlayış son zamanlarda Türkiye’de de yerleşmeye başlamış  ve kültürel değişim programlarına katılan genç sayısı her geçen yıl artış eğilimi göstermişse de, toplumun bakış açısının bu yönde değişmesi yaşamakta olduğumuz geçiş döneminin tamamlanması ile mümkün olacaktır.

Biz Bilimtur olarak,  gençler olarak, değişik kültürleri tanımamızın farklı ortamlara uyum sağlamamızı ve iş hayatında başarıyı daha kolay yakalamamıza olanak sağladığına inanmaktayız. Artık bizler de dünya gençliğini ve iş trendlerini takip etmenin yolunun, olabildiğince yeni sosyal, kültürel etkileşimlere katılmak, eğitim çerçevesinde en son yeniliklerle tanışmak, sürekli araştırmak, okumak ve farklı ülkeleri gezmekten geçtiğinin bilincindeyiz..

Bilimtur yurtdışı tecrübesinin öğrencilere, sorumluluk alma, bağımsız olma ve kendi ayakları üzerinde durabilmek adına çok şey kattığına inandığı için Work&Travel Programını sunmaktan mutluluk duyuyor. Unutmayın kültürel değişim programları ile tek kazandığınız yeni yerler gezmek değil. Gezerken, kişiliğinizi tanıştığınız yeni kültürler ve bakış açıları ile harmanlamak, hatta belki de  kendi içinize yapacağınız bir yolculuğa çıkmak..

Gençlik, biraz da serüven demektir:)
BİLİMTUR Uluslararası Eğitim Danışmanlığı
Copyright © BİLİMTUR Uluslararası Eğitim Danışmanlığı
Adres: İzmir 2 Caddesi 47/8 Kızılay-Çankaya/ANKARA
E-posta: info@bilimtur.com.tr
Tel: +90 (312) 417 04 50     +90 (312) 425 90 53
Fax: +90 (312) 417 04 50
| Anasayfa | İletişim|