TOEFL’da son değişiklikler

TOEFL iBT Sınavı ve Getirilen Değişiklikler
ETS (Educational Testing Service), 2005 yılı itibarıyla TOEFL sınavını internet üzerinden yapmaya başlamıştır. Sınavda yapılan değişiklikler aşağıdaki başlıklar altında sıralanabilir:

  • Etkili iletişim için önemli olan tüm dil becerileri sınanacaktır: Yeni sınav sisteminde, İngilizce iletişim kurabilmek için önemli olan speaking, listening, reading ve writing becerilerinin ölçülmesi amaçlanmaktadır.
  •  Tüm dünyada güvenli sınav merkezlerinde internet üzerinden gerçekleştirilecektir: Tüm dünyada yaygınlaştığında eski sistem computer-based (CBT) ve paper-based (PBT) sınavları kaldırılacaktır.
  •  Bazı sorular, sınav adaylarının birden fazla dil becerisini birlikte kullanma yeteneğini ölçmektedir: Kolej ve üniversitelerde akademik İngilizceyi başarıyla kullanabilmek için öğrencilerin sınıfta dil becerilerini bir arada kullanmaları gerekecektir. Yeni birleşik (integrated) soru tipi, öğrencilerin girmeyi planladıkları akademik ortamlarda ihtiyaç duyacakları etkin iletişim araçlarını başarıyla kullanmalarına yardımcı olur.

INTEGRATED (BİRLEŞİK) BÖLÜMDE İSTENEN:
Oku-dinle-soruya konuşarak cevap ver
Dinle-soruya konuşarak cevap ver
Oku-dinle-soruya yazarak cevap ver

  • Yeni sınav sisteminde Structure bölümü kaldırılarak Speaking bölümü eklenmiştir: Yeni sınav sisteminde Structure bölümü kaldırılmış, yerine Speaking bölümü eklenmiştir. Ancak sınav adayları, tüm bölümlerde gramerden sorumlu tutulacaktır. Speaking bölümünde altı görev (soru) bulunmaktadır. Bu bölümde sınav adayları mikrofona konuştuktan sonra, kaydedilen cevaplarını kulaklıktan dinleme imkânına sahip olacaklar. Cevaplar dijital olarak kaydedilecek ve ETS'nin Online Değerlendirme Ağı'na (Online Scoring Network) gönderilecektir. Online Değerlendirme Ağı'nda uzmanlar bu cevapları dinleyerek değerlendirecektir. Değerlendirmenin doğruluğu açısından uzmanlar dikkatle izlendiğinden, sınav adayları, speaking skorlarının güvenilirliği konusunda emin olabilirler.
  • Writing bölümü genişletildi: Yeni sınav sisteminde sınav adaylarının okudukları ve dinledikleri pasajlara cevap vermeleri ve görüşlerini belirttikleri bir kompozisyon yazmaları istenecektir. Bu bölümde de cevaplar uzmanlar tarafından ETS'nin Online Değerlendirme Ağı aracılığıyla değerlendirecektir.
  • Yeni sınav yaklaşık 4 saat sürmektedir: Tüm sınav bölümleri bir günde tamamlanacak, sınav merkezine ikinci kez gidilmesine gerek kalmayacaktır.
  • Not tutulmasına izin verilmektedir: Sınav adayları her bölümde not tutabilecek ve sorulara cevap verirken bu notlardan faydalanabilecektir. Sınavdan sonra, not tutmak için alınan tüm kağıtlar imha edilmek üzere sınav merkezine teslim edilecektir.
  • Yeni skor sistemi, sınav adaylarının İngilizce dil kabiliyetini açıklamayı sağlamaktadır: ETS, dört beceri için ayrı bir skor ve toplam skor değerlendirmesiyle kapsamlı bir skor bilgilendirmesi sağlamaktadır. Sonuç belgesinde, skorlara ek olarak performans değerlendirmesi de yer alacaktır.
  • Yeni sistemde skorlar online olarak bildirilecektir: Yeni sınav sisteminde sınav adayları, sınava girdikten 15 iş günü sonra sonuçlarını online olarak öğrenebilecektir. Buna ek olarak sonuç belgeleri posta ile de gönderilecektir.BİLİMTUR Uluslararası Eğitim Danışmanlığı
Copyright © BİLİMTUR Uluslararası Eğitim Danışmanlığı
Adres: İzmir 2 Caddesi 47/8 Kızılay-Çankaya/ANKARA
E-posta: info@bilimtur.com.tr
Tel: +90 (312) 417 04 50     +90 (312) 425 90 53
Fax: +90 (312) 417 04 50
| Anasayfa | İletişim|